Uczciliśmy Niepodległą

 „ (…) to jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna!”

Jan Paweł II

 

Obchody Święta Niepodległości na trwałe wpisały się w tradycje Zaczernia. Od kilkunastu już lat nabrały one charakteru gminnego. Nie inaczej było i w tym roku. Główne uroczystości, przygotowywane wspólnie przez społeczność zaczerskiego Zespołu Szkół, parafię i miejscową jednostkę OSP, odbyły się 7 listopada. Rozpoczął je przemarsz uczniów i nauczycieli wraz z pocztem sztandarowym ze szkoły do kościoła. Na trasie przemarszu dołączyły poczty sztandarowe szkół z terenu gminy Trzebownisko oraz OSP w Zaczerniu. Przy kościele natomiast dołączył sztandar oraz żołnierze kompanii honorowej 31. Batalionu Lekkiej Piechoty z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej z Rzeszowa. Zaczerską świątynię parafialną licznie wypełnili mieszkańcy Zaczernia przybyli na tę podniosłą uroczystość. Mszę św. pod przewodnictwem ks. Bogusława Jaworskiego koncelebrowali ks. Piotr Szczupak, ks. Tomasz Blicharz i ks. Wiesław Kwiatkowski.

W homilii wygłoszonej przez proboszcza zaczerskiej wspólnoty parafialnej, ks. kanonika Piotra Szczupaka zebrani usłyszeli takie słowa: „Nasze myśli biegną dziś – w tym szczególnym dniu – ku naszej ziemskiej matce, jaką jest nasza Ojczyzna – Polska. Najstarszemu pokoleniu staje w tym momencie przed oczyma historia ich życia, z przykrymi niestety nieraz przeżyciami, czy to ostatniej wojny, czy stanu wojennego. Młodszemu pokoleniu przypominają się lata zniewolenia powojennego i służba obcej ideologii; a najmłodszym to, co zobaczą w telewizji lub usłyszą od dorosłych. Wszystkich nas – skoro spotykamy się na tej Mszy św., w jej intencji – łączy jednak troska o ten wspólny dom, któremu na imię Ojczyzna”. Kaznodzieja postawił też przed zebranymi ważne pytania, zachęcając do refleksji nad własnym pojmowaniem słowa „wolność”: „Jak rozumiemy wolność, którą otrzymaliśmy i jak ją realizujemy? Czy jesteśmy wdzięczni, Bogu i ludziom, za ten dar? Czy wiemy komu należą się słowa wdzięczności z naszej strony za dar wolności? To są pytania, na które dziś trzeba nam szukać odpowiedzi”. W oprawę liturgii włączyli się uczniowie przygotowani przez siostrę Dorotę Sowę. Komentarz wstępny odczytał Wiktor Sroka, lekcję zaś Kacper Świątoniowski. Psalm wykonała Amelia Tomasik, zaś wezwania Modlitwy Wiernych podali: Emilia Wantrych, Dominika Zima, Paweł Piliński, Maksymilian Stopa i Patrycja Chmielowiec.

Po zakończonej Eucharystii zebrani w kościele przeszli pod zaczerski Pomnik Poległych, gdzie odbyła się patriotyczna manifestacja. Rozpoczęło ją odśpiewanie hymnu narodowego, po którym prowadząca tę część uroczystości Dyrektor ZS Zaczernie Barbara Stępkowska powitała uczestników niepodległościowego spotkania. Znaleźli się wśród nich: Wójt Gminy Trzebownisko Lesław Kuźniar, przedstawicielka Starosty Rzeszowskiego Józefa Jodłowskiego, Proboszcz Parafii Zaczernie ks. kanonik Piotr Szczupak, Prezes Orkiestry Dętej w Zaczerniu i radny powiatowy Kazimierz Puc, Radni Gminy Trzebownisko z terenu Zaczernia w osobach: Anny Janik, Adama Cieśli, Wojciecha Kochmana i Romana Husa, komendant i prezes OSP w Zaczerniu – panowie Jan Pukała i Robert Sitek, komendant komisariatu Policji w Trzebownisku aspirant sztabowy Sławomir Kuźniar, dyrektor GOK w Trzebownisku Wiesław Sierżęga, dyrektorzy szkół z terenu gminy Trzebownisko, Sołtys Zaczernia Józef Rząsa, przedstawicielki Towarzystwa Przyjaciół Zaczernia z prezes Grażyną Kacprzak, przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Zaczerniu, przewodnicząca Rady Rodziców i Stowarzyszenia „Rodzice na Medal” pani Monika Budnik-Niemiec, kierownik DPS w Zaczerniu p. Barbara Michalik oraz regionalista i autor książek o przeszłości Zaczernia p. Bronisław Smykała. Szczególnie gorąco powitani zostali przybyli na uroczystość mieszkańcy Zaczernia. Zwracając się do zebranych, pani Dyrektor, podobnie jak i kaznodzieja, postawiła pytanie o znaczenie słowa „niepodległość”: „Dziś tu, przy zaczerskim Pomniku Poległych, a w kolejnych dnia przy podobnych pomnikach w całym kraju gościć będzie słowo piękne jak honor i męstwo, słowo, które brzmi NIEPODLEGŁOŚĆ. Dla naszych przodków oznaczało ono konieczność walki i poświęcenia często swojego życia, a co oznacza ono dla nas, żyjących w wolnym, suwerennym państwie?”. Odpowiedzią na to pytanie był utwór pod tytułem Co to jest niepodległość? wykonany przez uczniów: Dominika Litwina i Rozalię Wróbel oraz chór szkolny przygotowany przez p. Annę Siedlecką i p. Marka Rachwała. Do znaczenia tego słowa nawiązał również w swym przemówieniu Wójt Gminy Trzebownisko, pan Lesław Kuźniar, przypominając zebranym polskie drogi do niepodległości.

Szczególnym momentem spotkania przy zaczerskim obelisku był Apel Pamięci. odczytany przez por. Krzysztofa Dzimirę oraz salwa honorowa w wykonaniu kompanii honorowej 31. Batalionu Lekkiej Piechoty z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej z Rzeszowa. Dowódcą kompanii był podporucznik Przemysław Żak, zaś poczet sztandarowy tworzyli: sztandarowy –młodszy chorąży Hubert Babiarz oraz podporucznik Grzegorz Kuliński i sierżant Adam Ożóg. Po salwie nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Poległych oraz krótki występ zaczerskiej orkiestry dętej, która wykonała wiązankę pieśni legionowych. Uroczystość zakończyła żołnierska defilada, po której w murach zaczerskiej szkoły odbyło się spotkanie zaproszonych gości. Za przygotowanie miejsca uroczystości tradycyjnie odpowiedzialni byli druhowie zaczerskiej OSP, szkolną służbę porządkową przygotował p. Marek Wantrych, zaś o dekorację szkoły zadbała p. Justyna Kurowska-Widak. Wszelkie działania szkoły koordynowane były przez niżej podpisaną.

Ewa Kłeczek-Walicka

Scroll to top