Nuty dla Niepodległej

Płomień rozgryzie malowane dzieje,

Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,

A Pieśń… ujdzie cało.

A. Mickiewicz

W piątkowe przedpołudnie 8 listopada dyrekcja, nauczyciele i uczniowie klas 4-8 zaczerskiego Zespołu Szkół wzięli udział w szkolnym koncercie „Nuty Niepodległości”, który zorganizowany został z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Głównym motywem takiej formy upamiętnienia tego narodowego święta była chęć przybliżenia poprzez pieśni niełatwej historii naszego kraju, a także wskrzeszenia i kontynuowania tradycji wspólnego śpiewania w gronie rodzinnym i towarzyskim, aby rozwijać poczucie więzi rodzinnej i narodowej.

Zgromadzonych na sali gimnastycznej powitała pani dyrektor Barbara Stępkowska. Po wprowadzeniu Sztandaru odśpiewany został hymn narodowy, a następnie uczniowie klasy 8 a: Weronika, Oliwia i Franciszek zaprosili do występu szkolny chór pod kierownictwem pani Anny Siedleckiej. Uczniowie Dominik Litwin i Rozalia Wróbel wykonali z towarzyszeniem chóru piosenkę Co to jest niepodległość?. Właściwą część koncertu tworzyły polskie pieśni patriotyczne wykonywane przez poszczególne klasy z akompaniamentem pana Marka Rachwała i perkusistki Julii Niemiec. Dodatkowo wykonanie jednej piosenek włączył się z trąbką Filip Porada. Kolejne utwory zapowiadane były przez konferansjerów, a śpiew ułatwiały slajdy z tekstami poszczególnych piosenek. Jako pierwsi wystąpili szóstoklasiści z klasy c. W ich wykonaniu usłyszeliśmy Marsz strzelców. Popularną Kadrówkę odśpiewali czwartoklasiści, zaś uczniowie z klasy piątej a zachęcili do śpiewania utworu Wojenko,wojenko. Kolejne piosenki związane były przede wszystkim z ułanami. Uczniowie klasy piątej b „śpiewająco” 🙂 opowiedzieli o tym, „jak to na wojence ładnie, kiedy ułan z konia spadnie”. Pieśń czwartego szwadronu, której treścią jest rozmowa czwartaków z pewną panną, wykonali piątoklasiści z klasy c, zaś uczniowie klasy szóstej a zaśpiewali o „ułanach-malowanych dzieciach”. Utwór Szara piechota przygotowali szóstoklasiści z klasy b, a na zakończenie siódmoklasiści przypomnieli historię Legionów, wykonując utwór My, Pierwsza Brygada. Choć do wykonania piosenek wybrane były poszczególne klasy, to rzeczywistości w śpiew angażowali się wszyscy zebrani na sali, dlatego też teksty wybrzmiały z odpowiednią mocą :-). Ostatni utwór, zatytułowany Wolność, wykonał ponownie chór szkolny, zaś to muzyczne spotkanie podsumowała pani wicedyrektor Edyta Englot-Rybka.

Za przygotowanie apelu odpowiedzialni byli uczniowie klas ósmych wraz z wychowawcami: p. Agnieszką Bernat i piszącą te słowa.

Ewa Kłeczek-Walicka

 

Scroll to top