Szkolne specjalistki od ortografii ?

Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” to wyjątkowy projekt edukacyjny, adresowany do uczniów wszystkich typów szkół. Rywalizacja w dyktandzie to nie tylko sprawdzian znajomości języka ojczystego, ale też okazja, by przywołać pamięć o najważniejszych postaciach i wydarzeniach współczesnej historii Polski (po roku 1918). Jest wreszcie Dyktando szczególną, aktywną formą wspólnych obchodów Święta Niepodległości przez społeczność szkolną. W latach 2013-2016 projekt był realizowany w szkołach województwa małopolskiego. Od roku 2017 uczestnikami Dyktanda są uczniowie kolejnych województw oraz szkół polskich poza granicami kraju. W jubileuszowej X edycji Dyktanda uczestnikami projektu byli uczniowie z województw: dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, pomorskiego oraz liczna grupa szkół polskich za granicą (z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy, Estonii i Mołdawii).

Uczniowie zaczerskiego Zespołu Szkół stają w ortograficzne szranki od roku 2018. To wyzwanie podjęliśmy także i w tym roku. Na początku października do etapu szkolnego przystąpiło czternaścioro uczniów: sześć osób w grupie wiekowej klas IV-VI i ośmioro uczniów z klas VII-VIII. Starsi pisali o roli nauczycieli w walce o niepodległość, zaś młodsi o „Rocie” Marii Konopnickiej. Po sprawdzeniu prac przez komisję szkolną do dalszej weryfikacji przekazane zostały prace trojga uczniów z grupy młodszej (Ola Sandecka, Jakub Migut i Karolina Ziomek) i czworga uczniów z grupy starszej (Julianna Zaguła, Wiktoria Śliwińska, Noelia Dec i Jakub Rząd). Prace te spełniły kryteria wskazane przez organizatorów: minimum 75% ze 100 możliwych do uzyskania punktów.

Prace zostały przesłane do Strzyżowa, gdzie działająca przy tamtejszym Liceum komisja wojewódzka wybrała grupę 60 najlepszych uczniów z każdej kategorii. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się dwie nasze uczennice: Aleksandra Sandecka z klasy V c i Julianna Zaguła z klasy VIII c. Opiekunkami dziewcząt były panie: Sylwia Cisek i Ewa Kłeczek-Walicka.

Wojewódzki finał odbył się w dniu 26 października 2022 roku w Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej. Teksty dyktanda, poświęcone, polskości pod Tatrami i historii wawelskiego wzgórza, mogły sprawić trudności nawet najlepszym znawcom ortografii, ale jak się okazało, nasze uczennice poradziły sobie z ortograficznym wyzwaniem bardzo dobrze. Julianna zajęła miejsce X, zaś Ola nie miała sobie równych w swojej grupie wiekowej i zdobyła w wojewódzkim finale I MIEJSCE ?

Naszym specjalistkom od ortografii gratulujemy sukcesów, a uczniów zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji historyczno-ortograficznych zmagań.

 

Szkolny koordynator projektu

Ewa Kłeczek-Walicka

Scroll to top