Gliniane warsztaty

W sobotę 28 września w nieodległym od Zaczernia Sokołowie Małopolskim odbyły się XVIII warsztaty rzeźbiarskie im. Leszka Walickiego „Glinolepy 2019”. To cykliczne wydarzenie artystyczne jest nawiązaniem do wielowiekowych tradycji garncarskich regionu, które przetrwały Sokołowie do naszych czasów w nieco zmienionej formie. Kontynuowane są właśnie na płaszczyźnie artystycznej dzięki cyklicznym warsztatom, w których uczestniczą młodzi adepci sztuki, przede wszystkim uczniowie okolicznych szkół.

Od czterech lat, z inicjatywy piszącej te słowa i dzięki zaangażowaniu p. Justyny Kurowskiej-Widak w warsztatach uczestniczą też uczniowie z Zaczernia. W tym roku w murach sokołowskiego Domu Kultury wspólnie z panią Justyną zameldowały się Dagmara Ujda i Maja Wolska z klasy IV, Ania Godawska z klasy VI a i Ola Szczepanik z VIIa. Po przywitaniu przez organizatorów: Henrykę Boho z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Sokołowie oraz dra Bartosza Walickiego, Prezesa Towarzystw Miłośników Ziemi Sokołowskiej uczestnicy odebrali materiały i mogli przystąpić do pracy. Zadaniem młodych artystów było wykonanie elementów ceramiki użytkowej: ozdobnych mis, pater, dzbanków. Pierwsza część warsztatów to wyrabianie gliny, formowanie kształtów i zdobień. Potem przygotowane naczynia trzeba było pokryć specjalną farbą do malowania gliny. Dzięki wskazówkom p. Henryki Boho i p. Justyny nasze uczennice dość sprawnie poradziły sobie glinianym wyzwaniem. Teraz trzeba poczekać aż przygotowane naczynia zostaną poszkliwione i wypalone, a następnie ocenione przez jury. Mamy nadzieję, że jurorzy docenią twórcze zmagania uczennic naszego Zespołu Szkół 🙂

Ewa Kłeczek-Walicka

Scroll to top