Jubileusz 25-lecia nadania Zespołowi Szkół w Zaczerniu imienia Armii Krajowej

Z kart kroniki szkolnej…

Święto Zesłania Ducha Świętego 23 maja 1999 roku było dla społeczności Zaczernia dniem bardzo uroczystym, nadano bowiem miejscowemu Zespołowi Szkół imię Armii Krajowej. Uroczystość rozpoczęła się w parafialnym kościele Mszą św. Koncelebrze przewodniczył ksiądz prałat Jan Białobok – oficjał Sądu Biskupiego w Rzeszowie. Przy dźwiękach hymnu Wojska Polskiego wprowadzono poczty sztandarowe I i II oddziału Armii Krajowej Rzeszów. Do koncelebry stanęli ks. Mariusz Miazga i ks. Dariusz Miśkowicz – byli wikariusze zaczerscy. Na wstępie odczytano list ks. biskupa Kazimierza Górnego skierowany do ks. prałata Władysława Janowskiego, w którym Biskup Rzeszowski wyraził życzenie, aby hasło BÓG-HONOR-OJCZYZNA, które przyświecało żołnierzom Armii Krajowej, stało się dla wszystkich programem działania. W homilii ks. Białobok podziękował Nauczycielom za pełną trudu i oddania działalność edukacyjną i wychowawczą oraz za wybranie jako nazwy szkoły imienia Armii Krajowej.

Po zakończonej Mszy św. duchowieństwo, zaproszeni goście, nauczyciele i parafianie przeszli do budynku Zespołu Szkół. Orkiestra Dęta odegrała hymn państwowy i hymn Armii Krajowej. Następnie przewodniczący Rady Gminy Andrzej Stopa odczytał uchwałę o nadaniu Zespołowi Szkół imienia Armii Krajowej, a dyrektor szkoły Wojciech Nabożny poprosił przybyłego na uroczystość księdza biskupa Edwarda Białogłowskiego o poświęcenie pamiątkowej tablicy. Jej fundatorem jest były żołnierz AK Gabriel Cieśla, mieszkaniec Zaczernia. Po odśpiewaniu „Roty” ks. Biskup zwrócił się do zebranych, gratulując wyboru patrona szkoły i zachęcając, aby akowskie ideały uwiecznione na sztandarach BÓG-HONOR-OJCZYZNA nie były tylko historycznym wspomnieniem, ale były realizowane współcześnie.

Swą obecność podkreślili, przemawiając do zgromadzonych przedstawiciele władz oświatowych i samorządowych, żołnierze AK ze Światowego Związku Żołnierzy AK

Wielkim przeżyciem był udział zebranych w widowisku słowno-muzycznym poświęconym losom żołnierzy  AK. Za jego przygotowanie odpowiadali pani Anna Siedlecka, pan Jan Nabożny i nieżyjąca już wieloletnia nauczycielka zaczerskiej szkoły Teresa Polak. W wykonanie zaangażowali się ówcześni uczniowie szkoły.

Sztafeta pokoleń trwa…

23 maja 2024 roku, podobnie jak 25 lat wcześniej, nie rozpieszczał pogodą, ale atmosfera w społeczności szkolnej była gorąca. To właśnie w tym dniu przeżywaliśmy jubileusz 25-lecia nadania naszej szkole imienia Armii Krajowej. Uroczystość podzielono na trzy części. Najpierw, przed południem, świętowaliśmy w gronie uczniowsko-nauczycielskim. Tu ważnym punktem był obrzęd przekazania sztandaru. Rolę chorążego podjął Szymon Pokrywka, zaś w asyście stanęły Zofia Sitek i Jagoda Żak. W godzinach popołudniowych do szkoły przybyli zaproszeni goście i rodzice naszych uczniów, wśród nich także ci, którzy 25 lat wcześniej angażowali się w przygotowanie tamtych uroczystości.

Zebrani na sali gimnastycznej powitani zostali przez p. Jadwigę Faszczowy, dyrektor ZS Zaczernie. Potem pisząca te słowa przypomniała krótko wydarzenia sprzed 25 lat, odczytując fragmenty szkolnej kroniki i relacji prasowych. Słowom towarzyszyła prezentacja archiwalnych zdjęć. Potem szkolna grupa teatralna zaprezentowała przepiękny program artystyczny przygotowany pod kierunkiem p. Anny Siedleckiej, a nawiązujący w swej wymowie do lat wojny i okupacji. Słowa wierszy i piosenek przeplatane były fragmentami filmów przygotowanych wcześniej przez młodych aktorów. Przed publicznością zaprezentował się też zespół „Pastuszonka” prowadzony przez panią Edytę Ślemp. Na okoliczność szkolnego świętowania młodzi tancerze przygotowali mazura. W finale wystąpili natomiast najmłodsi uczniowie naszej szkoły, pierwszoklasiści, którzy w żywiołowy sposób opowiedzieli tańcem i piosenką, jak dziś wygląda nasza szkolna rzeczywistość.

E. Kłeczek-Walicka

 

 

Scroll to top