Tydzień Nauki

W dniach od 14.03 do 21.03.2024 nauczyciele przedmiotów matematyczno-przyrodniczych zaprosili uczniów na TYDZIEŃ NAUKI w naszej szkole.

W światowy dzień liczby Pi (czyli 14 marca) został zorganizowany konkurs na ciasto Pi. Było oryginalnie i bardzo pysznie. Zostały przyznane nagrody w dwóch kategoriach: oryginalność i smak. Każdy z uczestników otrzymał również upominek i dyplom.

Na lekcjach matematyki w tym dniu odbyły się również quizy oraz esape roomy sprawdzające wiedzę o liczbie Pi, którą można było sobie odświeżyć czytając wywieszone na szkolnych korytarzach fakty związane z liczbą Pi.

Uczniowie poznawali ciekawostki o liczbie Pi oraz budowali z klocków Miasta Pi, starając się zapamiętać początkowe cyfry rozwinięcia dziesiętnego.

W kolejnym dniu uczniowie poznawali OZE czyli odnawialne źródła energii.

Dzięki przygotowanym przez klasę 6a zajęciom, najmłodsi mogli przekonać się jak działają urządzenia solarne oraz samochód na ogniwo wodorowe. Szóstoklasiści wykorzystali modele jakie powstały na warsztatach odbywających się w ramach gminnego projektu edukacyjnego Zielona Edukacja w Gminie Trzebownisko. W holu głównym szkoły wyświetlono prezentację przygotowaną przez uczniów biorących udział w projekcie, która zainteresowała także rodziców odbierających swoje pociechy ze szkoły.

W Tygodniu Nauki nie mogło zabraknąć zajęć fizyczno-chemicznych. Uczniowie klas 7 i 8 przygotowali stanowiska naukowe dla klas młodszych, było ciekawie kolorowo i elektrycznie…

W poniedziałek 18.03  odbył się Turniej Rummikub. Było dużo emocji i wspaniała zabawa połączona z logicznym myśleniem.  Na lekcjach informatyki uczniowie rozwiązywali łamigłówki dotyczące programowania.

We wtorek obchodziliśmy Dzień Wody. Z tej okazji na korytarzu szkolnym zawisły wykonane przez uczniów plakaty obrazujące jak cennym bogactwem jest woda oraz promujące oszczędzanie wody oraz przygotowano pokaz barwnych doświadczeń biochemicznych związanych z wodą.

Uczennice klasy 6c rozdawały podczas przerw wodę. Miało to na celu popularyzowanie wśród uczniów picia odpowiedniej ilości wody dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

Nasza szkoła jak w roku ubiegłym przystąpiła ponownie do Światowej Akcji Dzień Wody z PAH. Przeprowadzone zostały zajęcia nt. dostępności ludzi na świecie do wody, których podsumowaniem  był interaktywny quiz.

Dzień Biologa to kolejny dzień Tygodnia Nauki. Uczniowie z kółka ekologicznego i zoologicznego pod opieką nauczyciela biologii p. Anety przygotowali dla uczniów klas 1-3 biologiczne zajęcia otwarte – pokazowe. Ustawiono stanowiska biologiczne o różnorodnej tematyce, m. in. anatomia człowieka , zoologia , mikroskopy optyczne i preparaty mikroskopowe, komórki zwierzęce, roślinne, bakteryjne, wirusy oraz doświadczenia biologiczne. Mali naukowcy uczestniczyli w takich doświadczeniach jak: wykrywanie tłuszczu oraz skrobi w produktach spożywczych, izolowanie DNA z banana oraz wpływie alkoholu na białko jaja kurzego.

Ostatni dzień Tygodnia Nauki czyli „Dzień Wagarowicza” klasy 4-6 świętowały w kinie Helios oglądając film „Za duży na bajki2” i słuchając ciekawej prelekcji o relacjach i potrzebach. Natomiast klasy 7-8 spędziły go naukowo w Podkarpackim Centrum Nauki Łukasiewicz.

W Dzień Wagarowicza byli też tacy, którzy łamali głowy podczas Międzynarodowego Konkursu Matematycznego KANGUR 2024. A było ich sporo, bo 60 uczniów z klas 3-8. Nagrodą za wysiłek umysłowy był drewniany tangram, ale czekamy też na wyniki i wyróżnienia oraz nagrody dla najlepszych.

Dziękujemy bardzo wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w tak bogaty w atrakcje Tydzień Nauki.

Mamy nadzieje, że tego typu akcje i zajęcia naukowe rozwiną zainteresowania oraz pasję naukami matematyczno- przyrodniczymi.

Być może ktoś z naszych uczniów pójdzie śladami wielkich naukowców i uczonych i dokona przełomowych odkryć?

Nauczyciele z Zespołu Matematyczno-Przyrodniczego

GALERIA ZDJĘĆ

 

Scroll to top