Koncert „(Nie)zakazanych piosenek” z okazji Dnia Patrona

Od kilkunastu lat 1 sierpnia warszawiacy gromadzą się na Placu Marszałka Piłsudskiego, by wziąć udział w akcji muzycznej pt. „Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI”. To muzyczne wydarzenie jest formą uczczenia pamięci Powstańców Warszawskich, uczestników największego zrywu niepodległościowego II wojny światowej przygotowanego i przeprowadzonego przez Armię Krajową.

Taką samą formę akcji muzycznej przybrały tegoroczne obchody Święta Patrona w zaczerskim Zespole Szkół Patrona. 16 lutego odbył się w murach naszej szkoły niezwykły koncert przygotowany wspólnie przez nauczycieli i uczniów z klas 4-8. Zaśpiewaliśmy popularne piosenki partyzanckie i powstańcze. Ich kolejność nie była przypadkowa, bo stały się muzyczną ilustracją dziejów Polski i Polaków w czasie II wojny światowej, o których opowiadali uczniowie klas szóstych – koncertowi konferansjerzy.

Koncert rozpoczęli uczniowie klasy 4 c, którzy przygotowali piosenkę Siekiera, motyka prezentującą atmosferę ulic okupowanej Warszawy i innych polskich miast oraz opór, jaki stawiali okupantowi cywile. Następnie historię Szarych Szeregów i bohaterów „Kamieni na szaniec” – „Rudego”, „Alka” i „Zośki” przedstawiły Wiktoria Głuszko i Ania Czerwińska razem z koleżankami i kolegami z klasy 8 b. Gitarowy akompaniament zapewniła Nikola Koszela. O jednym z żołnierzy leśnych oddziałów AK zaśpiewały z kolei Oliwia Kula, Paulina Skrabucha i Wiktoria Dudek z klasy 8 c. Piosenka Deszcz jesienny deszcz powstała w roku 1943 w czasie wojny piosenka była śpiewana przez oddziały Armii Krajowej działające w Puszczy Kampinoskiej, a potem przeszła do warszawskich „Szarych Szeregów”. Niezwykłe było wykonanie piosenki Serce w plecaku. Piątoklasiści z klasy b do słów piosenki dołączyli bowiem także taniec.

Druga część koncertu zdominowana została przez piosenki powstałe w czasie największego zrywu wolnościowego Polaków w czasie II wojny, jakim było powstanie warszawskie. Najpierw zebrani na sali gimnastycznej usłyszeli piosenkę O chłopakach z AK wykonaną przez Wiktorię Puc i jej kolegów z klasy 5 c. Potem uczniowie klasy IV a przypomnieli znaną powstańczą piosenkę batalionu „Parasol”, czyli Pałacyk Michla. Następnie Antek z klasy 5 a opowiedział o miłości pewnego powstańca do sanitariuszki Małgorzatki, a czwartoklasiści z klasy a porwali wszystkich śpiewem Warszawskich dzieci.

Jako ostatnia wystąpiła uczennica klasy 5 c Wiktoria Bieniek. Jej piosenka Modlitwa o pokój była formą podsumowania spotkania i jednocześnie przesłaniem skierowanym do wszystkich w tym pełnym niepewności czasie, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się okrutna wojna.

Dzięki temu, że teksty piosenek były wyświetlane, w śpiew aktywnie włączali się wszyscy zebrani, stając się tym samym nie tylko widzami ale i uczestnikami koncertu. Całe to wydarzenie, przygotowane przez wychowawców i uczniów klas 6 i 5 c oraz naszego muzyka, pana Marka Rachwała, było wspaniałą manifestacją naszego patriotyzmu.

Ewa Kłeczek-Walicka

GALERIA

Scroll to top