Szkolne specjalistki od ortografii 馃槈

Og贸lnopolskie Dyktando Niepodleg艂o艣ciowe 鈥濸o polsku o historii鈥 to wyj膮tkowy projekt edukacyjny, adresowany do uczni贸w wszystkich typ贸w szk贸艂. Rywalizacja w dyktandzie to nie tylko sprawdzian znajomo艣ci j臋zyka ojczystego, ale te偶 okazja, by przywo艂a膰 pami臋膰 o najwa偶niejszych postaciach i wydarzeniach wsp贸艂czesnej historii Polski (po roku 1918). Jest wreszcie Dyktando szczeg贸ln膮, aktywn膮 form膮 wsp贸lnych obchod贸w 艢wi臋ta Niepodleg艂o艣ci przez spo艂eczno艣膰 szkoln膮. W latach 2013-2016 projekt by艂 realizowany w szko艂ach wojew贸dztwa ma艂opolskiego. Od roku 2017 uczestnikami Dyktanda s膮 uczniowie kolejnych wojew贸dztw oraz szk贸艂 polskich poza granicami kraju. W jubileuszowej X edycji Dyktanda uczestnikami projektu byli uczniowie z wojew贸dztw: dolno艣l膮skiego, ma艂opolskiego, opolskiego, podkarpackiego, 艣l膮skiego, 艣wi臋tokrzyskiego, pomorskiego oraz liczna grupa szk贸艂 polskich za granic膮 (z Ukrainy, Bia艂orusi, Litwy, 艁otwy, Estonii i Mo艂dawii).

Uczniowie zaczerskiego Zespo艂u Szk贸艂 staj膮 w ortograficzne szranki od roku 2018. To wyzwanie podj臋li艣my tak偶e i w tym roku. Na pocz膮tku pa藕dziernika do etapu szkolnego przyst膮pi艂o czterna艣cioro uczni贸w: sze艣膰 os贸b w grupie wiekowej klas IV-VI i o艣mioro uczni贸w z klas VII-VIII. Starsi pisali o roli nauczycieli w walce o niepodleg艂o艣膰, za艣 m艂odsi o 鈥濺ocie鈥 Marii Konopnickiej. Po sprawdzeniu prac przez komisj臋 szkoln膮 do dalszej weryfikacji przekazane zosta艂y prace trojga uczni贸w z grupy m艂odszej (Ola Sandecka, Jakub Migut i Karolina Ziomek) i czworga uczni贸w z grupy starszej (Julianna Zagu艂a, Wiktoria 艢liwi艅ska, Noelia Dec i Jakub Rz膮d). Prace te spe艂ni艂y kryteria wskazane przez organizator贸w: minimum 75% ze 100 mo偶liwych do uzyskania punkt贸w.

Prace zosta艂y przes艂ane do Strzy偶owa, gdzie dzia艂aj膮ca przy tamtejszym Liceum komisja wojew贸dzka wybra艂a grup臋 60 najlepszych uczni贸w z ka偶dej kategorii. Do etapu wojew贸dzkiego zakwalifikowa艂y si臋 dwie nasze uczennice: Aleksandra Sandecka z klasy V c i Julianna Zagu艂a z klasy VIII c. Opiekunkami dziewcz膮t by艂y panie: Sylwia Cisek i Ewa K艂eczek-Walicka.

Wojew贸dzki fina艂 odby艂 si臋 w dniu 26 pa藕dziernika 2022 roku w Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wi艣niowej. Teksty dyktanda, po艣wi臋cone, polsko艣ci pod Tatrami i historii wawelskiego wzg贸rza, mog艂y sprawi膰 trudno艣ci nawet najlepszym znawcom ortografii, ale jak si臋 okaza艂o, nasze uczennice poradzi艂y sobie z ortograficznym wyzwaniem bardzo dobrze. Julianna zaj臋艂a miejsce X, za艣 Ola nie mia艂a sobie r贸wnych w swojej grupie wiekowej i zdoby艂a w wojew贸dzkim finale I MIEJSCE 馃槉

Naszym specjalistkom od ortografii gratulujemy sukces贸w, a uczni贸w zapraszamy do udzia艂u w przysz艂orocznej edycji historyczno-ortograficznych zmaga艅.

 

Szkolny koordynator projektu

Ewa K艂eczek-Walicka

Scroll to top