Zaczerska szkoła pamięta!

Już od czterech lat Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca uczniów i nauczycieli do włączania się w akcję „Szkoła pamięta”. Odbywa się ona w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

W ramach akcji szkoły, przedszkola i placówki oświatowe mogą realizować różne działania. W tym roku zaproponowano m.in. odwiedzenie lokalnych miejsc pamięci i poznanie związanej z nimi historii; uporządkowanie bezimiennych i opuszczonych grobów w okolicy; przygotowanie wystawy/gazetki ściennej poświęconej lokalnemu bohaterowi lub postaci ważnej dla historii; przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Zaczerski Zespół Szkół włącza się w to wydarzenie już od pierwszej jego edycji. Zadaniem, które zawsze realizujemy, jest troska o groby dawnych nauczycieli naszej szkoły. W tym roku, w środę 26 października, na zaczerską nekropolię ruszyli młodzi regionaliści z klasy 6 a razem z wychowawczynią, niżej podpisaną. Zatrzymaliśmy się przy grobach kierowników szkoły zaczerskiej: Józefa Cebuli i Stanisława Kluza, a także wieloletnich nauczycielek: Heleny Pohorskiej i Anny Ślusarz. Na miarę swych możliwości oczyściliśmy nagrobki i ich otoczenie. Dzięki życzliwości zaczernian: rodzin państwa Świerków i państwa Kłeczków, mogliśmy udekorować nagrobki stroikami i chryzantemami. Na każdym grobie zapaliliśmy również znicze –znaki pamięci.

W czasie spaceru po cmentarzu uczniowie odwiedzili również miejsca spoczynku uczestników walk o wolność naszej Ojczyzny – legionisty Ludwika Smykały i Michała Kubasa – zastępcy dowódcy oddziału AK w Zaczerniu. Ostatnim przystankiem stał się grób Franciszka Nycza, żołnierza AK z okręgu krakowskiego, zamordowanego przez hitlerowców w roku 1943 na tzw. „rudzieńskich polach”.

Dwa dni później, w piątek 28 października szóstoklasiści odwiedzili także drugi cmentarz zaczerski, ten przykościelny. Tu zostali zapoznani z historią nekropolii oraz z wiadomościami o rodzinie Jędrzejowiczów-dawnych właścicieli włości zaczerskiej.

Ewa Kłeczek-Walicka

Scroll to top