Niepodległościowa lekcja historii

Środowy dzień 10 listopada był kontynuacją obchodów Święta Niepodległości. Najpierw na sali gimnastycznej spotkali się uczniowie klas 1-3. Potem uczniowie klas 4-8 zostali zaproszeni na niezwykłą lekcję historii. Prócz wierszy i słów narratorów usłyszeliśmy też przepiękną muzykę Fryderyka Chopina (Lento con gran espressione cis-moll) w wykonaniu Gabrysi z klasy IV c oraz piosenki wyśpiewane przez piątoklasistów oraz solistki: Lenkę z klasy V a i Oliwkę z VII c. Integralną część programu artystycznego stanowił film Tomasza Bagińskiego „Animowana historia Polski”. Dodatkowo piątoklasiści przygotowali film, na którym zaprezentowali zaczerskie ślady niepodległości. W czasie wirtualnego spaceru po Zaczerniu zatrzymaliśmy się przy Pomniku Poległych, odwiedziliśmy zaczerski kościół, gdzie w ostatnią niedzielę października 1918 roku odprawiono uroczyste nabożeństwo dziękczynne za odzyskaną wolność i skąd wyruszył radosny pochód mieszkańców. Trzecim przystankiem na filmie był cmentarz parafialny i grób zaczerskiego legionisty, żołnierza I Brygady Ludwika Smykały. Na koniec przy zaczerskiej szkole Ksawery i Lenka przypomnieli uczniom, jak dziś powinniśmy troszczyć się o wolność i niepodległość naszej ojczyzny. Za całość uroczystości odpowiedzialni byli uczniowie klas V ze swymi wychowawcami. Świętowanie połączone było z udziałem w akcji „Szkoła do hymnu”. W naszej szkole ze względów bezpieczeństwa odśpiewaliśmy go aż cztery razy w czasie czterech spotkań na apelach.

B. Madera, E. Kłeczek-Walicka

 FILM

GALERIA ZDJĘĆ

Scroll to top