„Glinolepy 2020”

Po raz kolejny, uczennice z naszej szkoły wzięły udział w Powiatowych Warsztatach Rzeźbiarskich im. Leszka Walickiego w Sokołowie Młp.
Tegoroczną, 19 edycję, wyróżniły pełne obostrzenia i reżim sanitarny.
Nie zakłóciło to jednak twórczej weny i zapału do pracy w tworzeniu.
Warsztaty rozpoczęły się zwiedzaniem Społecznego Muzeum Ziemi Sokołowskiej, gdzie oprócz zgromadzonych tam rekwizytów, pamiątek, obejrzeliśmy zbiór glinianych rzeźb autorstwa Stefana Fusa. Zbiory te stanowiły przykład rzeźby pełnej w sztuce ludowej. Tematem obecnych warsztatów była bowiem rzeźba pełna przedstawiająca sylwetki inspirowane sztuką ludową.
Nasze uczennice z klasy 7b i 7 a : Roksana, Nadia i Ania, rozpoczęły pracę od rozbicia gliny, tak aby wyszło z niej jak najwięcej powietrza. Robi się tak, aby wysychające figurki nie pękały. Kolejny etap pracy to formowanie wymyślonych przez nie postaci. Kiedy figurki były gotowe, pokryte zostały specjalnymi farbami do gliny. Nierzadko kolor po wypaleniu ma zupełnie inny odcień, co stanowi nie lada niespodziankę. Ostatni etap to wysychanie. Trwa on kilka tygodni i dopiero kiedy gliniane figurki dokładnie wyschną mogą zostać wypalone. Dopiero wtedy będziemy mogli obejrzeć efekty końcowe swojej  pracy. Niecierpliwie czekamy na ten właśnie moment.
Niewątpliwie praca w glinie różni się od zwykłej pracy na lekcji plastyki. Pozwala rozluźnić się emocjonalnie i spełnić twórczo przez kontakt z materiałem, prace w przestrzeni, różnorodne inspiracje. W tym roku dominowała sztuka ludowa, dzięki czemu mogliśmy poznać  fragment naszej kultury.
Justyna Kurowska-Widak

 

Scroll to top