Ortograficzne laury dla Judyty !

W roku 2013 krakowska Fundacja „Zawsze Warto” we współpracy merytorycznej ze Stowarzyszeniem Polonistów przy Wydziale Polonistyki UJ rozpoczęła realizację projektu Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii. Projekt ten, przygotowany z myślą o obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, ma na celu wspieranie nauczycieli i uczniów w ich edukacyjnych potyczkach językowych połączonych z przypomnieniem podstawowej wiedzy z zakresu współczesnej historii Polski (od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918). Początkowo adresowany był do szkół z terenu województwa małopolskiego. W jubileuszowym 2018 roku wzięli w nim udział uczniowie sześciu województw, w tym także uczniowie zaczerskiego Zespołu Szkół.

Ortograficzne wyzwanie podjęliśmy także w tym roku. Na początku października do etapu szkolnego przystąpiło siedemnaścioro uczniów: dziesięć osób w grupie wiekowej klas IV-VI i siedmioro uczniów z klas VII-VIII. Starsi pisali o roli kobiet w tworzeniu się II Rzeczypospolitej, zaś młodsi o żołnierzach II Korpusu walczących pod Monte Cassino. Po weryfikacji prac okazało się, że kryteria wskazane przez organizatorów (minimum 75% ze 100 możliwych do uzyskania punktów) spełniają prace Judyty Panek i Bartosza Mytycha (grupa starsza) oraz Oli Pustelak (grupa młodsza). Zostały one przesłane do Strzyżowa, gdzie działająca przy tamtejszym Liceum komisja wojewódzka, zweryfikowała je ponownie, jako że do etapu wojewódzkiego rokrocznie dopuszczana jest grupa jedynie 60 uczniów z każdej kategorii. Do etapu wojewódzkiego, podobnie jak przed rokiem, zakwalifikowała się uczennica klasy VII a Judyta Panek.

W dniu 28 października Judytka wspólnie z panią wicedyrektor Edytą Englot-Rybką wyruszyły do Dobrzechowa, gdzie odbywały się wojewódzkie zmagania konkursowe. Tekst dyktanda, poświęcony złamaniu kodu Enigmy, mógł sprawić trudności nawet najlepszym znawcom ortografii, ale jak się okazało, nasza uczennica poradziła sobie z ortograficznym wyzwaniem i udało się jej znaleźć w gronie dwudziestu laureatów tegorocznej edycji Dyktanda Niepodległościowego.

Uroczysta gala, która jest tradycją projektu, odbyła się w dniu 22 listopada w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Rozpoczęło ją wspólne odśpiewanie naszego hymnu narodowego. Potem Judyta, w gronie laureatów w swojej grupie wiekowej, z rąk Podkarpackiego Kuratora Oświaty Małgorzaty Rauch odebrała dyplom laureata i zasłużoną nagrodę. Na zakończenie gali zebrani mogli podziwiać piękny niepodległościowy program artystyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie. W tym wyjątkowym dniu uczennicy towarzyszyły: pani wicedyrektor Edyta Englot-Rybka oraz szkolny koordynator Dyktanda – p. Ewa Kłeczek-Walicka.

Naszej specjalistce od ortografii gratulujemy kolejnego sukcesu, a uczniów zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji historyczno-ortograficznych zmagań 🙂

Ewa Kłeczek-Walicka

Scroll to top