Szkoła pamięta

Wśród działań zaproponowanych szkołom przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pojawiła się w tym roku akcja pod hasłem „Szkoła pamięta”. Zapraszając do udziału w tym przedsięwzięciu Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski napisał: „Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań”

W ramach tej akcji można było m.in.: uporządkować i odwiedzić groby osób zasłużonych i cenionych w danej społeczności; odwiedzić lokalne miejsca pamięci i zgłębić ich historię; zapalić znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej; posprzątać bezimienne i opuszczone groby, zorganizować zbiórkę kwiatów i zniczy, by udekorować te groby; odwiedzić groby zmarłych nauczycieli z danej placówki oświatowej; wesprzeć działania organizacji opiekujących się polskimi cmentarzami i miejscami pamięci za granicą; zaprosić lokalnego bohatera, by podzielił się swoimi wspomnieniami; zorganizować wystawę upamiętniającą ważne dla danej społeczności wydarzenie; lub zorganizować wycieczkę patriotyczną.

Wśród placówek zaangażowanych w proponowane działania był także nasz zaczerski Zespół Szkół. W tym roku, poza odwiedzinami na zaczerskiej nekropolii, włączyliśmy się także w porządkowanie grobów zaczerskich nauczycieli. Sprzyjała temu ciepła, słoneczna aura. Jako pierwsi w środę 23 października na cmentarz wyruszyli uczniowie klasy ósmej „b” z wychowawczynią – niżej podpisaną. Zatrzymaliśmy się przy grobach kierowników szkoły zaczerskiej: Józefa Cebuli i Stanisława Kluza, a także przy grobach wieloletnich nauczycielek: Heleny Pohorskiej i Anny Ślusarz. Grupka dziewcząt zajęła się także grobem żołnierza AK Franciszka Nycza, zamordowanego w roku 1943 przez hitlerowców, i sąsiednią opuszczoną mogiłą. Na miarę swych możliwości oczyściliśmy nagrobki i ich otoczenie. W czwartek podobne działania podjęli uczniowie klasy piątej „a”. Wspólnie z wychowawczynią, panią Danutą Ożarską uporządkowali nagrobek przedwojennego zaczerskiego proboszcza ks. Kazimierza Zawałkiewicza, który w kronikach zapisał się także jako dobrodziej szkoły zaczerskiej (ofiarował m.in. szkole swą kolekcję owadów) i inicjator budowy szkoły w Tajęcinie.

W piątek 25 października, kiedy to MEN zaplanowało kulminację podejmowanych aktywności, na grobach nauczycieli pojawiły się znicze, stroiki i chryzantemy, które to kwiaty otrzymaliśmy dzięki życzliwości pani Danuty Trzeciak. O dekorację grobów zadbali chłopcy z klasy szóstej „c”, którzy pomogli w roznoszeniu kwiatów i uczennice klasy ósmej „b”.

Ewa Kłeczek-Walicka

Scroll to top