Ksiądz w roli… Księdza, czyli jak to w Zaczerniu „Przedwiośnie” czytano.

Z lekkim opóźnieniem (ale lepiej późno niż wcale) uczniowie i nauczyciele zaczerskiego Zespołu Szkół im. Armii Krajowej włączyli się w tegoroczną akcję „Narodowego Czytania”. Wydarzenie to organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku, a zainicjowano je wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W tym roku wybór padł na „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Utwór świetnie koresponduje z obchodzonym jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Opowiada wszak o „przedwiośniu” II Rzeczypospolitej. Ta akcja „Narodowego Czytania” świetnie wpisała się też w szkolny cykl wydarzeń związanych ze świętowaniem 100-lecia Niepodległej, który zainaugurowaliśmy w czerwcu.

Tegoroczne zaczerskie czytanie nabrało nowego charakteru. Przede wszystkim spotkanie z bohaterami powieści miało miejsce w zaczerskim Domu Kultury. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prof. Kazimierz Ożóg z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Patronatu udzieliły również rzeszowskie „Nowiny”. Przybyłych powitała pani Elżbieta Augustowska, kierownik zaczerskiej filii Gminnej Biblioteki Publicznej, współorganizatorka przedsięwzięcia. Z uwagi na odbiorców (uczniowie klas siódmych, ósmych i gimnazjaliści z klas trzecich) do czytania wybrane zostały narracyjne fragmenty prezentujące powrót Cezarego Baryki do Polski, opisy dworu w Nawłoci i rozważania Szymona Gajowca nad sytuacją Polski. Nie mogło zabraknąć scen dialogowanych. W role Cezarego, Hipolita Wielosławskiego i Karoliny Szarłatowiczówny wcielili się uczniowie, a nasz katecheta, ks. Tomasz Blicharz w świetny sposób odegrał rolę …. Księdza Anastazego J. Poszczególne fragmenty tekstów okraszone były komentarzem literacko-historycznym oraz stosownym slajdami przygotowanym przez piszącą te słowa.

Swoimi refleksjami na temat „Przedwiośnia” i roli czytelnictwa podzielił się z zebranymi przybyły jako Gość Honorowy prof. Kazimierz Ożóg. Nasze spotkanie z dziełem Stefana Żeromskiego w kilku słowach podsumowała obecna na prezentacji p. Dyrektor Barbara Stępkowska.

Zasłuchanie w słowa narracji i dialogów oraz pozytywne komentarze, jakie dawały się słyszeć po prezentacji, pozwalają mieć nadzieję, że czas poświęcony na „Narodowe Czytanie” nie został zmarnowany. Za rok też będziemy czytali !

Ewa Kłeczek-Walicka

O wydarzeniu napisano na portalu nowiny24

 

 

 

Scroll to top