Święto Konstytucji 3 Maja

 

W przededniu państwowego święta Konstytucji 3 Maja uczciliśmy to doniosłe wydarzenie w zaczerskim Zespole Szkół. Uczniowie, podzieleni na dwie grupy wiekowe, zebrali się na sali gimnastycznej. Spotkanie rozpoczęli najmłodsi artyści: Dagmara i Michał. Później byliśmy świadkami odwiedzin … króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i jego świty, którzy obwieścili podpisanie aktu konstytucji. W role sygnatariuszy dokumentu i świadków tamtych wydarzeń wcielili się uczniowie klasy VII a i II b gimnazjum: Michał, Kuba, Filip i Kacper oraz Kamil, Gabrysia i Kuba. Przygotowaną scenkę okrasiły komentarze narratorów – Piotrka i Damiana oraz dźwięki werbla, na którym zagrał trzecioklasista Dominik. Na zaimprowizowanej scenie pojawiły się również recytatorki: Magda, Ala, Monika, Paulina i Natalka. Wysłuchaliśmy też trzech piosenek w wykonaniu uczniów klasy I b i II oraz Magdy z VI b i Amelii z II b gim.

Apel przygotowany został pod kierunkiem p. Ewy Kłeczek-Walickiej oraz pań: Jadwigi Faszczowy i Beaty Madery. O występ młodszych uczniów zadbały : p. Beata Bakaj i p. Bożena Kozłowska. Dekoracje i stroje, tradycyjnie już, przygotowały p. Justyna Kurowska-Widak i Bożena Nabożny, a o oprawę muzyczną zadbał p. Grzegorz Winiarski.

Uroczystość dzisiejsza, obchodzona w roku 2018, wpisuje się w szkolne działania mające na celu upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Konstytucja ta miała wszak na celu uratowanie naszej ojczyzny przed upadkiem.

 

Scroll to top