Sukcesy młodych lekkoatletów

Gry komputerowe, Internet, smartfony i inne elektroniczne gadżety, skutecznie ograniczają poziom sprawności fizycznej dzieci i młodzieży. Potwierdzają to zarówno zwykłe obserwacje, jak i stosowne badania. Każda inicjatywa zachęcająca młodych do ruchowej aktywności jest zatem tym bardziej cenna i należy ją wspierać.

Jednym z takich działań jest realizowany od 2014 roku program upowszechniania lekkiej atletyki pod hasłem „Lekkoatletyka dla każdego”. Zajęcia w ramach tego programu odbywają się także w naszej szkole, a prowadzi je p. Grzegorz Złotek. Uczestniczy w nich pond 20-osobowa grupa uczniów, jednocześnie zawodników OLA (Ośrodka Lekkiej Atletyki) Rzeszów. Najlepsi z nich doskonalą swe umiejętności także w czasie treningów sekcji lekkoatletycznej CWKS „Resovia”. Z panem Grzegorzem współpracują także pozostali zaczerscy nauczyciele wychowania fizycznego: p. Waldemar Szymański i p. Marek Wantrych, a ich działania przynoszą konkretne, „medalowe” efekty.

Klasyfikacja medalowa wrześniowych zawodów lekkoatletycznych, zarówno na szczeblu powiatu, jak i województwa potwierdza fakt, że zaczerski sport „lekkoatletyką stoi”. W grupie uczniów młodszych w zawodach powiatowych Szymon Bielenda w skoku w dal zajął trzecie miejsce, Julia Czachor wywalczyła srebro w skoku wzwyż, złoto w tej dyscyplinie zdobył Jakub Rybka. Mistrzynią nie tylko powiatu, ale i województwa w skoku wzwyż została Ola Wojnar.

Jeszcze obfitsze są osiągnięcia w grupie starszej. Na szczeblu powiatu swą obecność zaznaczyli: Natalia Rembisz (3 m-ce w skoku w dal), Iza Dudek (2 m-ce w pchnięciu kulą), Paulina Jawor (2 m-ce w biegu na 600 m), Andżelika Łyko (1 m-ce w rzucie oszczepem), Damian Walas (2 m-ce w skoku wzwyż), Dawid Kostecki (1 m-ce w skoku wzwyż). W finale wojewódzkim Igrzysk Młodzieży Szkolnej ( 7 klasy SP i 2 i 3 gimnazjum ) złote medale zdobyli Oliwer Wdowik w biegu na 100 m i Monika Gomółka w skoku wzwyż. Srebrne krążki wywalczyli: Gabriela Sikora w skoku wzwyż, sztafeta 4x100m dziewcząt ( Monika Gomółka, Julia Sulej, Karolina Hazik, Aleksandra Jabłońska ), sztafeta 4x100m chłopców ( Nikodem Świerczek, Mateusz Noworul, Oliwer Wdowik, Maciej Błoniarz). Brązowy medal zdobyła Karolina Hazik w biegu na 80m przez płotki.

I na sam koniec sukcesy na szczeblu krajowym. Karolina Hazik i Oliwer Wdowik, podopieczni sekcji lekkoatletycznej CWKS „Resovia”, byli uczestnikami Mistrzostw Polski Młodzików. W tych zawodach Oliwer wywalczył srebro w biegu na 300 metrów, złoto w sztafecie 4x 100 m i wreszcie został Mistrzem Polski w biegu na 100 m.

W dniu 29 września na specjalnym apelu szkolnym nasi młodzi sportowcy i ich opiekunowie uhonorowani zostali odznaką „Duma Zespołu Szkół w Zaczerniu”. Mieliśmy też okazję zobaczyć nagranie z mistrzowskiego biegu Oliwera.