Gliniane warsztaty

Nieodległy od Trzebowniska Sokołów Małopolski od XVII stulecia znany był na terenie Podkarpacia jako prężny ośrodek garncarstwa. Najpierw była to głównie działalność prowadzona przez cech garncarzy, potem produkcja nabrała charakteru przemysłowego. Rzemiosło garncarskie cieszyło się ciągłością do lat 60. XX wieku. W kolejnych latach ta dziedzina gospodarki odeszła do lamusa. Tradycje garncarskie przetrwały jednak Sokołowie do naszych czasów w nieco zmienionej formie. Kontynuowane są na płaszczyźnie artystycznej dzięki cyklicznym warsztatom, w których uczestniczą młodzi adepci sztuki, przede wszystkim uczniowie okolicznych szkół.

Inicjatorem takich warsztatów był, zmarły w lutym 2009 roku, wieloletni prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Sokołowskiej, regionalista Leszek Walicki. Pomysłodawca znalazł sojuszniczkę w osobie p. Henryki Boho – instruktorki plastyki w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji (MGOKSiR)w Sokołowie. Pierwszy Wakacyjny Plener Rzeźbiarski zorganizowano w Sokołowie sierpniu 2001 roku. Sukces tego pierwszego spotkania zachęcił pomysłodawców do kontynuowania warsztatów już w formie spotkań cyklicznych. Od roku 2002 nosiły one nazwę „Ceramidła”, zaś w roku 2008 nazwę zmieniono na „Glinolepy”. Patronat nad tym wydarzeniem objął Starosta Rzeszowski. Najpierw był to sokołowianin Stanisław Ożóg, a obecnie Józef Jodłowski związany z Sokołowszczyzną przez miejsce urodzenia. W roku 2011 pojawiła się inicjatywa, aby upamiętnić osobę pomysłodawcy i dobrego ducha warsztatów. Od X jubileuszowej edycji noszą one imię Leszka Walickiego.

W ciągu kilkunastu lat istnienia warsztatów przewinęło się przez nie kilkuset uczestników. Byli to przede wszystkim uczniowie szkół z terenu gminy Sokołów Małopolski, ale pojawiali się na nich także uczniowie z Trzebowniska i Jasionki. Od dwóch lat, z inicjatywy piszącej te słowa, w warsztatach uczestniczą uczniowie z Zaczernia. Tegoroczna XVI edycja Powiatowych Warsztatów Rzeźbiarskich imienia Leszka Walickiego odbyła się 23 września. Zadaniem uczestników było wykonanie inspirowanej naturą patery na owoce. Z powodu niesprzyjającej aury warsztaty odbyły się w budynku MGOKSiR. Otworzył je dr Bartosz Walicki, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Sokołowskiej. W artystycznych zmaganiach uczestniczyło 37 osób z terenu gmin Sokołów Młp. i Trzebownisko. Zaczernie reprezentowali siódmoklasiści: Ola Brudz, Martyna Kowalewska, Patrycja Lipińska, Ala Tereszkiewicz, Julia Sulej i Kacper Widak. Opiekunką uczniów była nauczycielka plastyki w zaczerskim Zespole Szkół, p. Justyna Kurowska-Widak. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość odkrycia i zaktywizowania twórczego potencjału, poznali też ciekawy sposób spędzania wolnego czasu. Pozytywne opinie o warsztatach pojawiające sie w rozmowach z uczniami pozwalają mieć nadzieję, że za rok znów spotkamy się w Sokołowie. Może do zaczerskiej grupy dołączą i inni uczniowie z naszej gminy ? W imieniu organizatorów zapraszamy.

 

Ewa Kłeczek-Walicka

Scroll to top